bla bla bla TOP bla bla bla

  1. CÓŻ TO TAKIEGO JEST "DUNGEONEER"?
  2. PRZYGODA Z KARTAMI?
  3. JAK W TO GRAĆ?
  4. ZASADY PEŁNE I OPCJONALNE

I. CÓŻ TO TAKIEGO JEST "DUNGEONEER"? wróć do spisu treści

DUNGEONEER jest to przygodowa gra karciana osadzona w realiach świata "dark fantasy". Jest to gra przeznaczona dla minimum dwóch graczy i w zasadzie bez górnego limitu. "W zasadzie", gdzyż maksymalna ilość graczy uzalezniona jest od ilości posiadanych "dodatków" do gry. Trudno tu jednak mówić o klasycznych dodatkach, gdzyż w wiekszości każda "część" serii Dungeoneer to samodzielny epizod, w pełni funkcjonalny i pozwalajacy na pełnowartościową grę. Wyjatkiem są jednak epickie i heroiczne dotaki, które rzeczywiście sa rozszerzeniami podstawowych części, umożliających graczom rowijanie kolejnych poziomów doswiadczenia. Ale o tym później... Ciekawym pomysłem w serii Dungeoneer jest fakt, iż KAŻDY gracz podczas rozgryki w swojej turze wciela się zarówno w postać Bohatera, Twórcy-Kreatora Świata oraz Władcy Sił Mroku. Pomimo zatem pewnych aliansów pomiędzy graczami, są oni zmuszeni sami rzucać sobie nawzajem kłody pod nogi, a złowrogie siły nie sprowadzają się jedynie do bezmyślnych potworów padających jak muchy pod zmasowanym atakiem Hordy Bohaterów.

II. PRZYGODA Z KARTAMI? wróć do spisu treści

Rpozgrywka w Dungeoneer'a obywa się przy wykorzystaniu zestawu specjalnych kart. Karty te należa do kilku kategorii różniącymi sie zarówno rewersem (koszulką talii) jak i awersem (zawartością). Dodatkowo każda karta zaopatrzna jest ma mały ideogram kompletu do którego należy. Pod względem zawartości karty w serii Dungeoneer dzielimy na:

Karty Bohaterów wróć do spisu treści

Karty, na których zawarte są informacje na temat danego bochatera. Opisane są jego wartości trzech podstawowych atrybutów na czterech kolejnych poziomach doświadczenia odpowiadających za różne aspekty działań podejmowanych przez postać. Są to: siła fizyczna/walka wręcz, zdolności magiczne/siła woli/walka magiczna oraz szybkość/ruchliwość/zręczność. Dodatkowo zawarta jest informacja o poziomie zdrowia postaci, maksymalnej ilości niesionych przedmiotów oraz opis specjalnej zdolności jaką posiada każda postać w serii Dungeoneer. Na rewersie znajduje się tarcza ze skrzyzowanymi za nia mieczami.

Karty Punktów wróć do spisu treści

Karty, na których odnotowywany jest aktualny poziom Punktów Chwały oraz Punktów Grozy. Dodatkowo na rewersach znajduja się krótkie, zbiorcze informacje pomocnicze dotyczące rozgrywki w Dungeoneer'a.

Karty Mapy wróć do spisu treści

Karty, za pomoca których gracze w trakcie rozgrywki budują planszę. Każda Karta Mapy przedstawia inną lokalizację, do której mozna dostać się przez odpowiednie wejścia. Karta ta zawiera informację na temat: lokalizacji obszaru (np. podziemie, las, pustynia etc.), istniejących pułapek, specjalnych aspektów oraz pozimou Chwały i Grozy. Na rewersie znajduje się róża wiatrów.

Karty Zadań wróć do spisu treści

Karty, które zawierają informacje na temat możliwości uzyskania konkretnej nagrody, zazwyczaj w postaci awansu na następny poziom lecz również np. pozyskania Specjalego Przedmiotu bądź Specjalnej Zdolności, w zamian za podjęcie się i wykonanie konkretnej misji-zadania. Na karcie zawarte są wszelkie szczegółowe informaje dotyczące warunków wykonania zadania i otrzymania nagrody. Na rewersie znajduje się pochodnia na tle zdobionego złotego pierścienia kołowego.

Karty Przygód wróć do spisu treści

Karty, na których zawarte informacje na temat wszystkiego co może spotkać odgrywanego bohatera. Karty Przygody zawierają informację na temat rodzaju i kategorii przygody, jej efektów w razie pozytywnego oraz negatywnego oddziaływania, czasu trwania oraz fazy jej zagrania. Karty Przygód dzielimy na 4 rodzaje:

III. JAK W TO GRAĆ? wróć do spisu treści

Przed rozgrywką każdy z graczy losuje bądź wybiera postać, którą będzie prowadził podczas gry oraz początkowy zestaw Kart Przygód oraz Kart Zadań. Rozgrywka w Dungeoneer'a prowadzona jest w postaci cyklicznych tur przeznaczonych dla każdego z graczy oraz jednocześnie każda tura podzielona jest na kilka, kolejno po sobie następujacych, ściśle okreslonych faz. Gracz dodatkowo w kazdym momencie, nawet poza swoją turą może podjąć pewne Działania Specjane o efekcie natychmiastowym. Każda tura gracza poprzedzona jest Fazą Przywracania (przywracane są pierwotne stany Kart Przygód i pierwotne stany wyjść z obszarów) oraz zakończona Fazą Odrzucania/Dobierania kart, a jej przebieg wygląda następująco:

Faza Władcy Lochu wróć do spisu treści

W Fazie Władcy Lochu gracz wciela się we Władcę Lochu, czyli niejako głównego Władcę wszystkich sił niechętnych graczom. Pod jego rozkazami znajdują się zarówno potwory i pułapki (pod postacią Kart Spotkań) jak i czychające zagrożenia (pod postacią Kart Nieszczęść). Reprezentanci sił mroku nasyłani są na bohaterów w sile proporcjonalnej do zgromadzonego przez nich zagrożenia, a każdy potwór/pułapka/nieszczęście ma określony koszt wyrażony w Punktach Grozy, które odbierane są Bohaterowi w momencie ataku mrocznej siły.

Faza Budowy wróć do spisu treści

W Fazie Budowy gracz wciela się w Budowniczego Świata, po którym podróżują bohaterowie oraz siły mroku. Gracz losuje jedną sposród Kart Mapy i dokłada ją w wybrane przez siebie, dozwolone miejsce. Karta taka może zawierać fragment przejścia (korytarza, drogi etc.) lub być specjalną lokacją ze specyficznymi oddziaływaniami, aktywowanymi w momencie wkroczenia gracza na jej teren. Wyłozone Karty Mapy można przemieszczać jedynie przy wykorzytaniu specjalnych Kart Nieszczęść w Fazie Władcy Lochu.

Faza Bohatera wróć do spisu treści

W Fazie Bohatera gracz wciela się w odgrywaną przez siebie postać i decyduje jaki podejmuje ona działania. Gracz zatem może swoim bohaterem wykonać ruch (przemieścić się) zgodnie z ilością posiadanych punktów ruchu oraz zgodnie z możliwymi/dopuszczalnymi kierunkami (przez wyjścia), moze podjąć się nim wykonywania bądź dokończyć wykonywane właśnie zadanie, zaatakować innego bohatera lub odebrać mu wykonywane zadaniE (np. eskorty), dołączyć Przedmiot do używanego ekwipunku, przydzielić bohaterowi Dar Losu, wykorzystać specjajną zdolność bohatera lub właściwość lokacji.

IV. ZASADY PEŁNE I OPCJONALNE wróć do spisu treści

Oficjalne pełne zasady można pobrać w formacie PDF ze strony wydawnictwa Galakta pod adresem: Instrukcja do Dungeoneer'a w formacie PDF (467kB), natomiast opcjonalne zasady można znaleźć na stronie wydawnictwa Galakta pod adresami: